Gelin Tülü Şelalesi

  Karadeniz, Rize    14 Eylül 2018
Yorum Yok

Gelintülü Şelalesi

Kaçkar Dağları Ulusal Parkı sınırları içerisinde bulunan şelalelerin en ilgi çekicilerinden biri. Berrak bir hava içerisinde yer alan yukarıdaki yeşil yamaçları kendiliğinden aşarak ince bir beyaz duvak gibi yüzlerce metre üzerinden süzülen Gelintülü Şelalesi nihai kademesinde 23 metredeki kayalardan kendisini boşluğa bırakıyor.

Gelintülü Şelalesi

Gelintülü Şelalesi

Masmavi bir sema, yemyeşil orman dokusu ve bembeyaz şelalenin meydana getirdiği renk kontrastı gören kişilerde hayranlık bıraktırıyor. Rize iline 85 kilometre uzaklıkta bulunan Ayder Yaylasında yer alan şelale Kaçkar zirvesi üzerinden Kavran (Kavrun) Deresi’ne müthiş bir ivmeyle düşmektedir. Ayder ile Samistal Hazindak yaylalarını birbirinden ayırmakta olan kuzey güney arasındaki dağların sırtından doğan şelalenin ana kaynağı yükseklerde erimekte olan kar küreleridir.

Doğu Karadeniz’in alışılmış olan görüntüsü kabul edilen sislerin ardında şelalenin fakat dereye katılan nihai kısmı görülebilir. Türkiye’nin en uzun şekilde olan şelalelerinden bir tanesi olan Gelintülü Şelalesi’nin tümünü seyredebilecek olduğunuz en iyi konum Ayder’in üstündeki Huser Yaylasıdır. Ağaç örtüsünün bitmekte olduğu Huser yalnızca şelalenin değil Altıparmak Dağları’na kadar olan bütün Kaçkar dağ silsilesinin ve pazar ilçesinden Batum’a kadar uzanmakta olan Karadeniz kıyılarının izlenebilecek olduğu seyir terası gibidir.

Gelintülü Şelalesi

Gelintülü Şelalesi

Ayder Yaylası Kaçkar Dağları’na tertip eden yürüyüşlerin başlangıç noktasıdır bu arada. Göller Bölgesi, Deniz Gölü, Kaçkar ZirveÖküzyatağı, Yaylalar, Dilberdüzü, Kavrana doğru meydana gelen Trans Kaçkar geçişi her sene yüzlerce doğasever doğrultusunda yürünmektedir.

Ayder Yaylası’nda kalabilecek olduğunuz ufak pansiyonlar ve muhtelif hastalıklara iyi geldiği söylenmekte olan bir kaplıca da yer alıyor.

Gelin tülü Şelalesi

Gelin tülü Şelalesi

131 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.