Girlevik Şelalesi

  Erzincan    10 Eylül 2018
Yorum Yok

Girlevik Şelalesi

Erzincan ilçesinin güneydoğusunda yer alan Çağlayan Beldesinde yer alan Girlevik Şelalesi, doğal serinlik ve güzelliğiyle ünlü bir mesire alanı olarak bilinmektedir. Kış ayarlarında suyun donması ile oluşan sarkıtlar tırmanıcılık, yaz soğuklarında serinleme imkanı veren Girlevik Şelalesi, çoğu yerli ve yabancı turisti bölgeye akına uğratmaktadır.

Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi

 

Çağlayan beldesi sınırlarında bulunmakta olan Girlevik Şelalesi, Erzincan merkezine 33 km uzaklıkta yer almaktadır. Her mevsim farklı görüntülere sahip olan Girlevik Şelalesi, genellikle günü birlik şekilde gelmekte olan tatilciler için en çok tercih edilmekte olan turizm merkezidir.

Erzican’da en çok tercih edilen gezilecek yerlerin başında gelmekte olan Girlevik Şelalesi, dört mevsim ayrı güzelliğe sahip olan bir şelaledir. Tamamı ile doğal olan Girlevik Şelalesi’nin suyu Munzur Dağlarının eteğinde bulunan Kalecik Köyü’nden doğan gözelerden gelmektedir. Gelen su dokuz farklı gözden çıkmaktadır ve bir dere yatağı vasıtasıyla şelaleye kadar ulaşmaktadır. Şelalenin yüksekliği 30 40 metre olup, yöreye özgü olarak taştan oluşan üç kademe halinde oluşmuştur. Gözlerden çıkan su çoğu soğuk olup, Girlevik Şelalesi şelalesine ulaşmaktadır.

Gürlevik Şelalesi

Gürlevik Şelalesi

Erzincan’ı ziyaret eden bir çok yerli ve yabancı turistlerin ilk olarak uğradıkları yerlerden bir tanesi Girlevik Şelalesidir. Eşsiz bir doğaya sahip olmasıyla ve bol oksijenli hava sahası ile insanın ruhunu dinlendirmeye yarıyor. Şelalenin alt tarafında bulunmakta olan restoranda üretme havuzlar içerisinde yetiştirilmekte olan alabalık ve özel şekilde hazırlanmakta olan ızgara tavukla, yerli ve yabancı ziyaretçilere hizmet verilmektedir.

Girlevik Şelalesinin yazın ayrı, kışın ayrı bir güzelliği bulunmaktadır. Yaz aylarında suların çağıldayarak akşını izleyebilir, ruhunuzu dinlendirebilecek olduğunuz şelale, kışın donduğu zamanlarda ise muhteşem bir güzellik ortaya çıkartmaktadır. Akmakta olan suyun donarak buzdan hale gelmiş şelale, harika bir görünüm kazanıyor. Şelale yazın su sesi eşiliğinde kendinizi dinlendirebilecek olduğunuz, doğal klimalı bir ortam sunuyor.

Yaz döneminde bir çok turisti ağırlamakta olan Girlevik Şelalesi, kışında ayrı bir güzelliğe sahip olarak ortaya çıkmaktadır. Çağlayan belgesinde yaşamakta olan kişiler çetin kış şartlarında donarak şelale kısmında oluşan buz sarkıntıları izlemeye değer görüntüler oluşmaktadır.

75 okunma

Etiketler :

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.