Göksu Şelalesi

  Karaman, Konya    10 Eylül 2018
Yorum Yok

Göksu Şelalesi

İlkbahar ve yaz ayarlarında havaların sıcaklaşması ile beraber özellikle de hafta sonları piknik alanları bir hayli dolmaktadır. Bunun yanı sıra doğal güzellikleri barındırmakta olan yerlerde ziyaretçilerinin ilgisini daha fazla çekmektedir. Önemli yerlerden bir tanesi olan Konya’da yer alan Göksu Şelalesi, muhteşem görselliğiyle ziyaretçileri kendisine hayran bırakmakta olan bu şelale, hafta sonları için en güzel tercih olabilir.

 

Göksu Şelalesi

Göksu Şelalesi

Göksu Şelalesi Hakkında

Konya Hadim ilçesine 22 km uzaklıkta bulunmakta olan bu şelalenin ilginç bir jeolojik yapısı bulunmaktadır. Anadolu topraklarında bulunan önemli nehirlerden bir tanesi olan Göksu Nehri, Yerköprü’de mağaranın içerisine girmekte olup, buradan sonra kaybolmaktadır. Bu bölgede yer alan bir diğer akarsu Karasu Çayı’da Göksü Nehri’nin yaklaşık olarak 25 metre üstünden aktıktan sonra Yerköprü Şelalesi’ni oluşturmaktadır ve Göksu Nehri’nin üzerine dökülmektedir. İki akarsu birleşmesinden sonra ortaya çıkmakta olan bu muhteşem güzelliğe sahip bir gölet çıkmaktadır ve birleşmekte olan bu iki nehir Akdeniz’e dökülmek üzere kuvvetli bir şekilde akmaya devam etmektedir.

Göksu Şelalesi

Göksu Şelalesi

Göksu şelalesi, genellikle hafta sonları İç Anadolu’da oturan sıcak havadan uzaklaşmak isteyenlerin en çok tercih ettiği şelale oluyor. Piknik ve mangal severlerin vazgeçilmez noktalarından bir tanesidir. 15 20 metre yükselmesinden sonra dökülen Göksu şelalesi ile ilgili olarak bazen kafalar karışmaktadır.

Konya Şelaleleri

Konya Şelaleleri

Akdenize’e dökülmekte olan Göksu Nehri, Mersin’in Mut ilçesinden de geçmekte olup, burada da Yerköprü Şelalesi adı verilmekte olan bir şelale daha bulunuyor. Yani Göksu Nehri üzerinde iki tane şelale bulunmaktadır. Birisi Konya

 Hadim Şelale

Hadim Şelale

‘de olurken, diğeri ise Mersin Mut yolundadır.

 

Göksu Şelalesi

Konya’ya 110 km uzaklıkta yer alan Hadim ilçesinin sınırları içerisinde bulunan Göksu şelalesi’ne gitmek için Konya’dan yaklaşık 2 saatlik yol gitmeniz gerekecektir.

Konya – Karaman istikametinde ilerleyerek Güneysınır ilçesine giriyorsunuz, daha sonra Bozkır ilçesi istikametine doğru yol kat ediyorsunuz. Gürağaç kasabasına geleceksiniz, burayı da geçtikten sonra yolun solunda yer alacak tabeladan şelale yoluna girerek bulabilirsiniz. Habiller köyünü geçtikten sonra 10 km ilerleyip, şelaleye ulaşmış olacaksınız.

123 okunma

Etiketler :

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.