Palovit Şelalesi’ne ne şekilde Gidilir?

  Karadeniz, Rize    4 Mart 2019
Yorum Yok

Palovit Şelalesi

Palovit Şelalesi, Rize’nin Çamlıhemşin bölgesinde yer alan görkemli bir şelaledir. Doğası ile sizleri kendisine hayran bırakmakta olan Karadeniz’de görkemli bir tabiat kalıtı olan Palovit Şelalesi Rize’de en fazla ziyaret edilen yerlerden bir tanesidir. Palovit Şelalesi’nin etrafında natürel ormanlar, farklı nebat örtüleri, yaban yaşamı ve tarihi köprüler yer almaktadır.

Palovit şelalesi rize
Palovit şelalesi rize

Kaçkar Dağları Ulusal Parkı içindeki natürel güzelliklerden bir tanesi olan Palovit Şelalesi ilçenin en yüksek debiye sahip şelalelerinden biridir. Yeşil doğası, ağaçların ve kayalıkların arasından duvağı anımsatan bembeyaz bir örtü şeklinde döküldüğünü görüyoruz. Karadeniz’in benzersiz doğasının değerli parçalarından olan Palovit Şelalesi Zil Kaleyi atlattıktan ileri yol ayrımından başlayan vadinin duraklarından bir tanesidir. 15 metre yüksekliğe sahip Palovit Şelalesi, buz gibi suları ve natürel manzaralarıyla misafirlerini ağırlamaktadır. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki en güzel natürel miraslardan olan Palovit Şelalesi’ne ilk defa gelenler için yararlı bir gezi listesi derledik.

karadeniz Palovit şelalesi
karadeniz Palovit şelalesi

Palovit Şelalesi’ne ne şekilde Gidilir?

Palovit Şelalesi’ne nasıl gidilir diye merak etmekte olanlar için bir çok ulaşım alternatifleri yer almaktadır. Karadeniz turları, seyahat otobüsleri, uçak seferleri ve şahsi araçlar ile  gelinen Rize merkezinden rahatlıkla Palovit’e ulaşmak olasıdır.

Palovit Şelalesi Çamlıhemşin’e 80 km mesafededir. Trovit Yaylası’nı atlattıktan ileri aşıttan aşağıya doğru inilerek ulaşılan bir yayladır. Çamlıhemşin bölgesine 4 saatlik otomobil yolu uzaklığında yer alan Palovit Yaylası’nın derhal karşısında da Meleskur Yaylası yer almaktadır.

Ortaköy, Çilingir, Çoneva ve Meleskur bölümlerinden meydana gelen Palovit yaylası vadi üstünde en devasa yayladır ve şelale de ilçenin en muhteşem şelalesidir. Palovit üstünden Samistal, Kavrun, Ayder yaylalarına geçiş yapılması mümkündür. Bu kısmın aşağısında Amlakit yukarı kısmındaysa Hapivanak yaylaları yer almaktadır.

Palovit Şelalesi’ne gitmek istiyorsanız sizlerde, Rize merkezinden Çamlıhemşin’e, ardından araç vasıtası ile şelaleye gidebilirsiniz. Karadeniz turları ile oldukça ferah ulaşım da sağlanabilir.

121 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.