Rize

Tar Deresi Şelalesi (Bulut Şelalesi) Hakkında Genel Bilgi

  Rize    10 Eylül 2018
8 Yorum

Bulut Şelalesi

Bahar ayarları zamanında ayrı bir güzelliğe sahip olan şelaleler yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Rize’de yer alan toplam 45 şelale bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi olan ve Türkiye’nin en yüksek şelalelerinden bir tanesi olan Tar Deresi üstünde bulunan Bulut Şelalesidir. Rize sınırları içerisinde yer alan, Çamlıhemşin’de bulunan Bulut şelalesi, Rize’ye yolu düşen kişilerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir şelaledir.

Bulut Şelalesi

Bulut Şelalesi

Tar Deresi Şelalesi (Bulut Şelalesi) Hakkında Genel Bilgi

Yılın büyük bölümü yağışı şekilde geçmekte olan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde şelalelerin fazla bulunması garipsenecek bir durum olmadığını belirtebiliriz. Rize’de yer alan şelalelerden bir tanesi olan Tar Deresi Şelalesi, Çamlıhemşsin ilçesinde akmakta olan Tar Deresi üzerinde yer almaktadır. İlçe merkezine 2 km uzaklıkta yer almakta olan şelale, 3 kademeli olmasıyla beraber yaklaşık olarak 250 metre yükseklikten aşağıya dökülmektedir.

Bulut Şelalesine doğru yolu düşen ziyaretçileri de orada güzel bir sürpriz bekliyor. Ziyaretçiler için şelale çevresinde yer alan 2 km atlı seferler düzenlenmektedir. Ayrıca Tar Deresi Şelalesi (Bulut Şelalesi)’ne gitmekte olan yolun sadece yaya trafiğinde kullanılması içinde çalışmaların sürdüğü belirtilmişti.

Çamlıhemşin için değerli turizm noktalarından bir tanesi olan Bulut Şelalesi, ülkemizdeki en yüksek rakımdan dökülmekte olan şelale olma özelliğine de sahiptir. Şelale etrafında hem ata binebilir hem de yeşilin her tonunu barındırmakta olan doğada muhteşem bir yürüyüş turu yapabilirsiniz. Türkiye’deki gezilecek yerler listenize alabilecek olduğunuz bu yeri de unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

Tar Deresi Şelalesi

Tar Deresi Şelalesi

Tar Deresi (Bulut) Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Bulut şelalesi, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Tabiat anıtı olarak bilinen bu yer Bulut Şelalesi ve Tar Deresi isimleri ile bilinmektedir.

Tar Deresi Şelalesine gidebilmek için ilk olarak Çamlıhemşin ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Rize’ye tahmini 95 km uzaklıkta bulunan Çamlıhemşin ister kendi aracınız ile isterseniz merkezden hareket eden araçlarla ulaşmanız mümkündür. Çamlıhemşin’e Trabzon üstünden geliyorsanız, 170 km mesafe kat etmeniz gerekmektedir.

Bulut şelalesi, Çamlıhemşin ilçesine 11 km uzaklıkta olup, Ayder yaylasına 7 km uzaklık mesafe de bulunan bir yerdir.

Tar Deresi (Bulut) Şelalesi

Tar Deresi (Bulut) Şelalesi

166 okunma

Etiketler :

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapına Yorumlar (8)