Uçarsu Şelalesi (Antalya)

  Akdeniz, Antalya    31 Ekim 2018
Yorum Yok

UÇARSU ŞELALESİ

Toroslar’ın batı kolunu meydana getiren Beydağları’nın ikinci yüksek bölgesi 3 bin 20 metreyle Akdağ, Uyluk Tepesidir. Buralar doruklarındaki geç erimekte olan karlar ve yamaçlarında bulunan  pınarlarla Antalya ili için değerli olan su kaynağıdır. Heybetli dağın eteklerine sunulan ona yakın göl ve Uçarsu Şelalesi, bu eli açık sulak alanın en iyi kalıntılarıdır.

Uçarsu Şelalesi (Antalya)

Uçarsu Şelalesi (Antalya)

Uçarsu Şelalesi’ne Antalya ili Kaş bölgesine 70 kilometre mesafede bulunan Gömbe Yaylasından 8 kilometrelik toprak yol ilerledikten sonra  ulaşılmaktadır. Gömbe’nin üstünde, Yeşilgöl’ün güneybatısına konuşlanan Aygır Gölü’nden doğan suların 60 metreden dökülmesiyle şelale oluşmaktadır. Bulunduğu yerin nebat örtüsünden mahrum olması sebebi ile kilometrelerce uzaklardan dahi seçilebiliyor Uçarsu. Şelale, kış aylarında donup ve buz sarkıtları ile kaplanan siluetiyle epey enteresan bir görünüme bürünmektedir. Toprak yolun bitiminden, şelalenin aşağı döküldüğü noktayı izlemek olası. Çok dik uçurumdan aşağıya doğru patlarcasına dökülmekte olan şelalenin zerrecikleri, havaya doğru yayılarak bir bulut tarzında ortalığı kaplamaktadır.

Uçarsu Şelalesi

Uçarsu Şelalesi

Şelale sularının meydana getirdiği Subaşı Deresi yeni kurulmuş olan Akçay Baraj Gölü’ne kavuşmaktadır. Gömbe yakınlarında bulunan Abdal Musa Dergâhı’nın yer aldığı Tekke köyü ve civarındaki Aleviler, her sene haziran ayında düzenlemekte oldukları şenliklerde, şelalede dilek dileyerek, sema merasimleri düzenliyorlar. Deniz kıyısındaki Kaş köylerinden yaz aylarında Akdağ eteklerinde yer alan yaylalara göçün başlamakta olduğu zaman, bölgenin trekking sezonu bu arada. Yürüyüş parkurları içerisinde en fazla seçenek edileni, Yeşilgöl’ün üzerindeki Subaşı Yaylası’ndan başlamakta olan ve buzul göllerinden geçerek Akdağ zirvesine doğru tırmanan bir güzergahtır.

uçarsu şelalesi
uçarsu şelalesi
93 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.