Vandri Şelalesi (Rize)

  Karadeniz, Rize    14 Ekim 2018
2 Yorum

VANDRİ ŞELALESİ

Doğu Karadeniz’in dağlarından doğarak denize dökülmekte olan  akarsuların hikayesi hep aynıdır. Doruklardaki karların erimesi ile meydana gelen hırçın dereler, aşağılara doğru inerken bütün kademelerde yanlarına yeni çayları katarak daha da büyümektedir. Dik yamaçları aşıp kaya duvarlar üzerinden süzülüyor, önüne çıkan taşları aşağıya doğru yuvarlıyor, bazı durumlarda ise su baskını olup köprülere zarar veriyor, bazı durumlarda denize yaklaştıkça uysallaşıyor ve uçurumun kenarında şelale olarak köpürüyorlar.

Vandri Şelalesi

Vandri Şelalesi

 

Bu şelalelerden bir tanesi de Rize’nin Kalkandere bölgesi yakınlarındaki Vandri Şelalesi. Pek çok az kişinin bildiği, bir çok yerde yenisine dahi rastlanmayan doğanın bu gizli hazinesi, yüzyıllardan ardından aynısı ritimle akmakta. Doğu Karadeniz Dağları’nın denize doğru yakınlaştıkça alçalan tepelerinden bir tanesi olan Haremi Dağı’nın (1750 metre) eteklerinden doğan Karadere’nin üstünde çağıldıyor bu büyük şelale.

VANDRİ ŞELALESİ

VANDRİ ŞELALESİ

Kestane, ıhlamur ve kayın ağaçları ile çevrili olan alabildiğine nemli bir ortamda köpürmekte olan Vandri Şelalesi, yağmur ormanı olarak nitelendirilmekte olan ılıman bir alanda yer almakta. Karadere’nin buz gibi sularında artan yöreye has denizalaları, serpme yöntemiyle avlanıyor Kalkandereli balıkçılar doğrultusunda. Şelalenin sularını içerisine alan Karadere, kısa koşusunun sonrasında İyidere’ye karışarak Karadeniz’e doğru dökülmektedir.

Adını yatağındaki kara taşlardan alan Karadere, içinden geçtiği Kalkandere bölgesine getirdiği fazla sudan kaynaklı “kabaran dere” şeklinde de anılıyor yöre halkınca. Rize ilinin merkezine 33 kilometre uzaklıkta olan Kalkandereliler, çay ve likapa (yabanmersini) üretimi ile geçimlerini sağlamaktadırlar. Yöreye has, ön cepheleri geometrik şekillerle bezenmiş ahşap ve taş karışımı “bağdadi” tipi haneler ilgi çekiyor.

65 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapına Yorumlar (2)